AKILLI BELEDİYECİLİK ZİRVESİ

19-20 Aralık 2018

AKILLI BELEDİYECİLİK ZİRVESİ

19-20 Aralık 2018

Berrin Benli

Novusens İnovasyon ve Girişimcilik Enstitü Kurucu

Berrin Benli, 1986 yılında ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 2003 yılında Arizona University of Phoenix’in Executive MBA kapsamındaki “Global Management Programı”na devam etti. Bilişim endüstrisinde 30 yılı aşkın deneyime sahip olan Benli, gerek gelişmekte olan, gerekse olgunlaşmış ulusal ve uluslararası pazarlardaki “Kurumsal Endüstri”deki deneyimini, “İş Yönetimi”, “Teknoloji Adaptasyonu”, “İnovasyon” ve “Eğitim”le birleştirmektedir.

Bilişim Endüstrisinde, uluslararası şirketlerde (Oracle Corporation, Intel Corporation gibi), yerel büyük sistem entegratörleri ve yazılım geliştirme şirketlerinde, bulunduğu pozisyonlarda hem “İş Yönetimi” hem de “Teknik Yönetim” rollerini yürütmüştür. 12 yıllık Oracle Corporation deneyiminde, gerek Türkiye’de, gerekse Bölgesel (35’ten fazla ülkeyi kapsayan Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi) ve küresel (Amerika, Avrupa ve Ortadoğu Afrika, Asya Pasifik) çeşitli üst düzey yönetim rollerinde çalışmıştır. Avrupa ve Orta Doğu Afrika Bölgesi Destek Hizmetleri Bölümü’nde 35 ülke arasında “En İyi Ülke Destek Hizmetleri Direktörü” ödülünü alan Benli, “Müşteri Memnuniyeti”, “Çalışan Memnuniyeti”, “Finansal Performans” kategorilerinde, Türkiye adına “En Başarılı Ülke” ödüllerini pek çok yıl üst üste kazanmıştır. 2000 yılında, Türkiye Bilişim Medyası tarafından “e-Arena’da ilk Türk” başlığı ile uluslararası platformda ilk Türk Kadın unvanına layık görülmüştür.

Intel Türkiye’deki çalıştığı İnovasyon Merkezi’nde pek çok proje yürütmüş olan Benli, İnovasyon ve Girişimcilik alanındaki çalışmalarını, 2009’da kurmuş olduğu, Bilim, Teknoloji ve İnovasyon alanında Türkiye’nin ilk bağımsız ve özel “Düşünce Kuruluşu” (Think Tank) organizasyonu olan “NOVUSENS -İnovasyon ve Girişimcilik Enstitüsü”nde profesyonel olarak devam ettirmektedir. Benli, BİT’te en hızla büyüyen “Veri İnovasyonu” alanında 2013 Eylül ayında “Büyük Veri Enstitüsü”nü kurmuştur. 2014 Şubat ayında da “Akıllı Şehirler Enstitüsü”nü kuran Benli, gerek Türkiye’de, gerekse yurtdışında bu alandaki uzman kurum ve kuruluşlarla stratejik işbirlikleri geliştirerek, yenilikçi uygulamaların geliştirilmesi için çalışmaktadır.