AKILLI BELEDİYECİLİK ZİRVESİ

19-20 Aralık 2018

AKILLI BELEDİYECİLİK ZİRVESİ

19-20 Aralık 2018

Erdem Erkul

Microsoft Kamu Sektörü ve Yatırımlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

2003 yılında Hacettepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünde akademisyen olarak göreve başlayan R. Erdem ERKUL, 2005 yılında kurduğu e-devlet ve bilişim portalı www.digitaldevlet.net ve 2008 Şubat ayında kurduğu uluslararası e-devlet portalı www.digital-government.net ile Türkiye, Avrupa ve Amerika'da e-devlet alanında birçok ödüle layık görülmüştür.

2008-2009 akademik yıllarında doktora burslusu olarak Harvard Üniversitesi'nde bir proje sonucu kurulan ve Prof. Jane Fountain'ın direktörlüğünde çalışmalarına devam eden National Center for Digital Government'ta çalışmalarda bulunmuştur. 2009 yılı içerisinde Massachusetts Üniversitesinde Kamu Politikaları, Girişimcilik ve e-Devlet konularında akademik çalışmalar yaptı. Erkul, 2013 Haziran ayında Harvard Üniversitesi John F. Kennedy Kamu Yönetimi Okulu’nda İnovasyon için Ekonomik Kalkınma Programına katıldı. Prof. Calestous Juma'nın başkanlığını yaptığı program boyunca Kamu Politikaları, İnovasyon, Girişimcilik konularında çalışmalarda bulundu. Doktorasını Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü Yönetim Bilimleri anabilim dalında yaptır.

2011 - 2015 yılları arasında Türkiye Bilişim Derneği Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu üyesi, Avrupa Komisyonu Bilişim Portalı resmi olmayan uzmanlar komitesi üyeliği bulunmaktadır.

2010-2013 yılları arasında Microsoft Türkiye Kamu İsleri, Akademik Programlar ve Sosyal Sorumluluk Programları Direktörlüğü yapmış olup 2014 Ağustos ayına kadar Microsoft Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Kamu Politikaları ve Planlama Direktörlüğü görevini yürütmüştür.

2014-2018 yılları arasında, Samsung Türkiye Kamu Sektörü & Kurumsal İlişkiler Direktörü görevini yürüten R. Erdem ERKUL, 2018 Temmuz ayı itibarı ile Microsoft Türkiye Kamu Sektörü ve Yatırımlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı görevine atanmıştır.

Halen Kamu Sektörü ve Kurumsal İlişkiler Direktörü olarak görevine devam etmekte ve Merkezi Brüksel'de bulunan Avrupa Profesyonel Bilişim Dernekleri Konseyi'nde Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.