AKILLI BELEDİYECİLİK ZİRVESİ

19-20 Aralık 2018

AKILLI BELEDİYECİLİK ZİRVESİ

19-20 Aralık 2018

Yankı Yalçın

Samsung JDM İş Geliştirme ve İş Ortaklıkları Avrupa Sorumlusu

Yankı Yalçın, İzmir Fen Lisesi’nin, arkasından Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünü bitirdi. Bitirme Projesinde Endüstri’de IOT uygulamaları üzerine çalıştı. Yüksek lisansını, US Auburn Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi ortak projesi, AI hardware uygulamaları üzerine yaptı. Doktorasını Boğaziçi Üniversitesinde Nano Elektrik-Mekanik Sistemler bilim dalında, Kanser tedavisi ve vücut içi suni döllenme amaçlı insan içi Nano Rabot geliştirme çalışmaları üzerine yaptı. Doktorasını sonuçlandırmadan özel sektöre geçme kararı aldı.

2003-2005 yıllar arasında Boğaziçi Üniversitesinde Öğretim ve Araştırma Asistanlığı yaptıktan sonra 2005 yılı itibarıyla özel sektörde çalışmaya başladı. Vestel’de proje yöneticiliği, ürün yöneticiliği ve son olarak global iş geliştirme bölümü yöneticiliği yaptığı. Bu sırada IOT projeleri üzerine birçok projeyi hayata geçirdi. Askasında BSH ve Samsung’da bölgesel ve global IOT ve dijital dönüşüm görevlerinde yer aldı. Bu süreçte, uluslararası platformda “SmartTV and IOT Alliance” kurucu üyeliği (LG, Panasonic, Toshiba, Phillips and etc.) ve Türkiye’de “IPTV Derneği” kurucu üyeliği ve başkan vekilliği sorumluluklarını yerine getirdi.

Dünyada yeni gelişmekte olan IOT ve SmartTV projeleri çerçevesinde Google, Amazon, Netflix gibi global ve bölgesel birçok firma ile türünün ilk örneği projelere imza atma imkanı buldu. Kişisel Hakların ve Verilerin korunumu konusunda, daha sonra diğer marka ve IOT girişimlerine emsal gösterilen, BTS ve Almanya hükümeti ile Avrupa birliğinin ilk onaylanan SmartTV GDPR projesine imza attı. Şu anda SAMSUNG HQ’da Bölgesel İş Geliştirme Projelerini yürütmektedir.